Марин Чонев (1932 – 2012) завършва Националната музикална академия в София в класа по хорово дирижиране на проф. Георги Димитров. През 1956 създава представителен хор във Варна, приел името на съществуващия от 1925 година хор „Морски звуци“. През 1969 създава Хор на Варненските момчета. Със съставите печели награди от национални и международни конкурси и участва многократно в Международния музикален фестивал „Варненско лято“. През 1967 е инициатор на Международен майски хоров фестивал, обособен в конкурс през 1975 и приел през 1982 името „Проф. Георги Димитров“. През 1997 е инициатор за създаването на курс за диригенти на хорова и кантатно-ораториална музика.
Баща ми е от Самоводене. Самоводене е едно от най-големите населени места около Велико Търново, всъщност това е до Преображенския манастир на не повече от 5-6 километра от Велико Търново, така че моят произход по бащина линия е Самоводене, а майка ми и цялата й рода е от Карлово. С баща ми се виждат за първи път в родопското село Пелевун, където той с други свои колеги е бил изпратен като млад преподавател.
Така или иначе, няколко месеца след моето раждане, баща ми заедно с моя кръстник идват във Варна.
Той бил преподавател в начално училище , но в началото не е намерил работа във Варна, а в едно голямо варненско село – Ботево. Още с идването си през 1933 година във Варна купуват къща, но живеят в нея само няколко месеца през лятото. В един момент се оказва, че има работа баща ми да дойде във Варна като учител и така започва моят граждански живот.
Когато дойдох във Варна, влязох като извънреден ученик в Музикалното училище. Тогава имаше един диригент на флотския оркестър, казваше се Димчев, с офицерско висше звание, а след това продължих при един много известен преподавател по цигулка. Тогава Христина Стоянова беше първата директорка на Музикалното Училище, където учех извънредно, а иначе бях ученик в Първа мъжка Гимназия.
В Академията, за щастие, ме прие една голяма личност, това е професор Георги Димитров. Той създаде хорово-диригентския клас.
В последните две години от моето следване бях помощник-диригент на най-големия български хор- Академичния хор, а диригент беше известният Рангел Манолов. В един момент идва Люба Липова ( дълги години беше шеф на културата), заедно с други общественици от Варна при моя професор Георги Димитров и изявяват желание да се върна, аз вече бях назначен в Академичния хор, във Варна и да направя нов градски хор. И аз се върнах, не само, защото Липова е дошла и защото съм от Варна, а защото професор Георги Димитров веднага е дал съгласието и препоръката да дойда и да създам първи Градски хор.
В началото ми беше мъчно, въпреки че за мен беше голяма радост и чест да бъда в града, в който съм израснал и учил и че ми се дава възможност да създам нов хор.
Аз с гордост мога да спомена, че Майският хоров конкурс започна с помощта, подчертавам, на варненската културна общественост, но в основата и аз имам голям дял. Тогава в Общината ни подкрепяха големи поддръжници като Люба Липова, не искам да споменавам всички имена, но също Бояджиев като кмет на Варна, по-късно Атанас Николов. Изобщо “Варненско лято” и “Майският конкурс” бяха една свидна задача за обществениците на Варна.
Проектът се реализира по Програма СЪЗДАВАНЕ на Национален фонд „Култура“ и с медийното партньорство на Радио Варна.