You are currently viewing Епизод #2: Драган Мицов

Епизод #2: Драган Мицов

Драган Мицов (1908-1997) завършва общия, теоретичния и артистичния отдел на Националната музикална академия. Като стипендиант на Министерството на образованието специализира специализира оперна режисура в Римската опера при Марчело Гавони и в Академия Киджана в Сиена.След завръщането си в България работи в Софийската опера, а от 1948 г. е първият назначен режисьор във Варненската опера. Сред по-значимите постановки на варненска сцена са „Риголето“, „Трубадур“ от Верди, „Кача и дяволът“ от Дворжак, „Мадам Бътерфлай“ от Пучини, „Отвличане от сарая“ от Моцарт и др.    

„Имаше гласове, но имаше два състава - единият състав академици, а другият състав самодейци, но имах амбицията от тези самодейци, които бяха по-малко музикално подготвени да слагам повече часове на тях.“
00:00

Аз работих в Софийската Опера. Във Варна бях назначен от 1 септември 1948 година, първият щатен режисьор на Варненската Опера. През първата беше тогавашният известен български певец и артист Петър Райчев, а през втората година беше назначен за художествен ръководител известният български баритон Събчо Събев и той ме взе да дойда тук. Преди 9 септември аз бях стипендиант на Министерството на Народната просвета по оперна режисура в Рим, в Кралската Опера, и след това директорът на Софийската опера Стоян Стоянов ми каза: “Ние сега въвеждаме системата на Станиславски и идват съветски режисьори и няма да има работа”, затова той ми препоръчваше да дойда във Варна.

Първите две години фактически аз водех Операта, защото Събчо Събев беше на гастроли (докато той беше директор), а и не беше добре, имаше захарна болест. Тук Йоско Йосифов беше диригент на оркестъра, Христо Манолов беше повече композитор, но малко го интересуваше операта. Аз имах амбицията да създам Варненската Опера. В нея имаше гласове, имаше и два състава, единият състав академици, а другият самодейци. Самодейците бяха по-малко музикално подготвени, но им слагах повече часове. Имахме една много добра пианистка, Янишевска, затрупвах я с работа тази жена, ама много помагаше на всички, особено на тези самодейци. Тошко (Тодор Костов – бел. ред.) е учил в Музикалното училище, Зидаров (Михаил – бел. ред.), Ранко (Дюлгеров – бел. ред.), Циганчев (Стефан – бел. ред.), да не ги изброявам, те са много, всички са от самодейността, но особено изпъкна Йордан Чифудов, който направи „Хубавата Елена“, голям образ, в „Отвличане от сарая“ голям образ, в „Кача и Дявола“ също. Въобще беше голям самодеец, роден артист. Както например и Милчева (Александрина – бел. ред.) – ние я взехме като хористка от Шумен и първата й роля беше във „Вълка и седемте козлета“, Малишана. Тя си е родена певица и артистка, извънредно музикална и много артистична.

На Варненска сцена аз работих за създаването на ансамбъл. Създаде се такъв ансамбъл от самодейци и от професионални музиканти.

Проектът се реализира по Програма СЪЗДАВАНЕ на Национален фонд „Култура“ и е с медийното партньорство на Радио Варна.