25 години обучение по хореография във варненското училище Елин Пелин
Завършила съм училище Елин Пелин преди 30 години. Помня, че още тогава мои съученици се бяха записали на Танцова и ходеха на репетициите и концертите с голям ентусиазъм. Толкова голям, че преливаше от тях към нас, останалите, които само ги гледахме и им се радвахме по училищните и градските концерти. Танцовата имаше собствен социален живот, закачки, интриги, собствен смях и ритуали. Съучениците от Танцовата ходеха по лагери, турнета и други събития, имаха друг вид преживявания, емоции с различен дух и сила. Малко им завиждахме за този втори – едновременно училищен, но и извънучилищен живот. Но повече се радвахме с тях.
Тогава нямаше танцови паралелки, а Tанцовата беше паралелна с училищните, но извън училището. Пет години, след като завършва моят випуск, Танцовата става част от училището.
В него се открива официално обучение по хореография. Днес честват 25 години на това ново начало, което беше вече тръгнало от предишните години с танц и емоция. То не се е родило изведнъж, отникъде, изкуствено; не е съчинено в някой образователен кабинет. Това раждане е било съвсем естествено.
Историята е следната: през учебната 1994-1995 година по предложение на Педагогическия съвет на училището и с подкрепата на варненското Дружество на хореографите и след одобрението на Регионалния инспекторат на образованието и Община Варна, с наредба на МОН, се утвърждава прием в паралелка с профил Изкуства – хореография в девети клас.
Тогава все още директор на училището е нашата директорка Росица Друмева. Хореограф на класа е Стоян Ризов и корепетитор – Димитър Койчев . През същата учебна година по решение на Педагогическия съвет е сформирана хореографска паралелка в първи клас с хореограф Диана Добрева и с корепетитор Милко Янев. Тези учители по народен танц не са нови, идват от старата Танцова. Тогава са сформирани и групи по СИП хореография от пети до осми клас.
От следващата учебна година хореография се изучава вече във всички класове, а към екипа на хореографите се включва Мария Дражева и корепетиторът Димитър Димитров.
От 1 септември 2001 г. в СОУ Елин Пелин е приета паралелка след завършен седми клас, профил Изкуства – хореография с интензивно изучаване на английски език. В училището има сформирани и два художествено творчески танцови състава.
От учебната 2017-2018 година по държавен план-прием след завършено основно образование, след седми клас, започва обучение за професионално образование с професия танцьор и специалност от професия – български танци.
Така вече ентусиазираният ученик-танцьор, който аз помня, може да се превърне в такъв с професия танцьор.
От 25 и повече години мястото на училището е много видимо с танцовите си спектакли на големи културни празници и дати. На 24 май 2000 г. празничното шествие на варненските училища е открито с танцовата композиция Празнична сюита, изпълнена от елинпелиновци. Това се превръща в традиция до ден днешен.
Постепенно училището се снабдява с модерна репетиционна база. Откриват към него многофункционална зала.
Някои от сегашните народни носии помним от Танцовата на миналото. Виждаме по снимките, че те се ползват и пазят. В същото време хореографският гардероб се попълва с носии от различни етнографски области.
Училището става символ на танцовото умение. През 2011 то получава признание с Награда Варна.
Сегашната директорка на училище Елин Пелин Донка Иванова казва за своите ученици, че са навлезли в тайнството на националния ни фолклор и са се превърнали в носители на ритмите, красотата и багрите му.
Няма да стигнат страниците да изброяваме наградите от различни конкурси и множество международни и национални фестивали. Витрините във фоайето на училището са пълни и бляскави.
Спомените се преливат в новите фолклорни преживявания на сегашните ученици. Един радостен мост между преди и сега.