Епизод #47: Калина Богоева
Мисля, че ние сме вече едно поколение, което изживя много превратности и крайно време е да станем по-мъдри. Когато в театъра всеки от нас опитва да се реализира в своето задание, е естествено всеки да се стреми да надмине другия и да бъде първи, това е естествения стремеж. Кой колкото успял, успял. Калина Богоева КЪМ ЦЯЛАТА ПУБЛИКАЦИЯ
Епизод #46: Тинка Сколуфанова
Родена съм на 8 август 1933 година във Варна, коренячка варненка съм. Родът на баща ми е от Карлово и там имам някаква връзка с Левски. Родът на майка ми е от Чирпан, родственици далечни на Пейо Яворов, защото всички от нашия са Пейовци, брат ми е Пейо от Чирпан, но майка ми е родена във Варна. Тинка Сколуфанова КЪМ…
Епизод #45: Йоско Йосифов
Във Варна дойдох 1946 година от Стара Загора, там бях първо началник на Радио Стара Загора, 1946 година бях в Операта преди да дойда във Варна бях в Старозагорската Опера. Аз бях главен диригент, аз най-напред бях главен диригент на Филхармонията 3 години и след това само главен диригент на Операта, 3 години и половина бях и директор, в Операта…
Епизод #44: Любомир Владков за актрисата Венета Славчева
Режисьорите, репертоарния план на театъра, тя в това отношение имаше късмет защото темата за майката тя я разработи докрай, даже финалният и акорд беше „Майка Земя“. Много бързо свърши с младите героини. Имаше и пиеси които се поставяха „Васа Железнова“, „Майка на Своите Деца“ заради нея, „Министершата“ заради нея. Да не пропусна да Ви кажа за нейния характер и стремежа…
Епизод #39: Преслав Петров
Аз щом получа роля, забравям всичко друго, абсолютно, с нищо друго не се занимавам, аз съм освободен от каквато и да е вкъщи. Първият ден след женитбата, а това беше 1937 година, значи от 1937 година досега аз не знам къде е фурната, нито колко струва хляба, знам, че го увеличиха. Преслав Петров КЪМ ЦЯЛАТА ПУБЛИКАЦИЯ
Епизод #38: Иван Радославов
Аз имам един семестър факултативно при Петър Райчев. Много смешно, когато имах неща така да подготвя, аз бях тенор тогава, сега съм бас. Един ми каза: Момче, ти имаш в гърлото си нещо повече отколкото в ръцете си, махни я тази цигулка и се занимавай сериозно с пеене. Да, завърших Музикалната Академия през 1955 година, Тодор Въжаров. Иван Радославов КЪМ…
Епизод #43: Иван Иванов
Брат ми ме заведе на 5 години на цирк и мен много ми хареса, там клоуните и циркаджиите и аз реших, че ще ставам циркаджия и от там тръгнах артист, артист артист. Имаше 150 души мъже и 4 души, които влязоха в школата 1934 година, 1933, до 1936. Иван Иванов КЪМ ЦЯЛАТА ПУБЛИКАЦИЯ
Епизод #40: Желчо Мандаджиев
Аз съм от Бургас, родом съм от Бургас, 1915 година, 21 март, ни риба, ни рак. Първоначалното си образование там изкарах, завърших Търговска Гимназия в Бургас, след това дойдох тук във Варна да се уча в Академията Административна се казваше, Търговска Академия. Тук изкарах една година, но по това време вече се запалих по театъра. Имаше проблеми Кръстьо Сарафов, нашият…
Епизод #42: Евгений Бакалов
Почти половин век бях в лоното на театъра, лоното на Мелпомена. Започнал съм своята професионална, преди това съм бил в самодейни колективи и така нататък. В Шумен съм роден, 27 януари 1928 година. Баща ми и майка ми нямаха нищо общо с изкуство. Баща ми беше занаятчия. Та може би средата, в която попаднах, хубава младежка група ученици и оттам,…
Епизод #41: Диана Аврамова
Аз исках да стана драматична, но не можах да стана и тогава един балетист Тошко Иванов сформира в Операта някаква трупа и той казваше, че се открива Опера във Варна, а опера е имало преди това, в която са участвали Вангелов, Димитър Вангелов, но всичко това е минало заминало. Той каза ще има Опера, Държавна Опера. Той е варненец, той…
Епизод #37: Влади Анастасов
С цигулка се занимавам още от 7-годишна възраст, по-скоро 8-годишна възраст. Започнах уроците си по цигулка заедно с моя брат, който сега е архитект. Първият ни учител беше Ерван, арменец, който е бил във Франция и който дълги години завърши кариерата си в Симфоничния във Варна, той ми беше първия учител, а след това, след 9 септември, когато вече се…